Potřebujeme-li finanční výpomoc, zpravidla míříme do nejbližší banky, která se nachází v našem okolí. Zde však můžeme narazit na značnou neochotu bankovních úředníků, kteří budou zkoumat nejen naši bonitu, ale také finanční minulost a registry dlužníků. Pokud v bance dospějí k názoru, že nesplňujete poměrně přísně nastavené podmínky, pak se s nějakou finanční injekcí můžete bez milosti rozloučit. Co dělat v takovém případě? Řešením mohou být nebankovní půjčky, které však, ale také nejsou tak úplně bez rizika. Pojďme se společně podívat na největší nevýhody, na které se budete muset připravit, rozhodnete-li se půjčit si v bance.
Nevýhoda č. 1 – pozor na nesolidní poskytovatele půjček
Nebankovních společností, které nabízejí své finanční služby je na tuzemském trhu opravdu velká spousta. Ovšem ne všechny společnosti jsou tak solidní, jak se na první pohled tváří. Z tohoto důvodu neuzavírejte smlouvu u první společnosti, na kterou narazíte, ale raději internet důkladně prozkoumejte, zvažte všechna pro a proti a nahlédněte také do internetových diskuzí, kde se můžete dozvědět spoustu důležitých informací.
Nevýhoda č. 2 – vyšší úroky a skryté poplatky
Obecně platí, že čím větší riziko půjčky, tím vyšší úroky. Pokud natrefíte na nebankovní společnost, která se specializuje na půjčky bez registru a půjčí vám i v případě, že pobíráte důchod nebo mateřskou dovolenou, pak se připravte na to, že za takovou půjčku si řádně připlatíte. Informujte se také, zda úroková sazba, případně výše RPSN zahrnuje všechny další poplatky, které budete muset společnosti zaplatit.
Nevýhody č. 3 – jenom krůček od exekuce
Je pravdou, že nebankovní společnosti půjčí takřka všem a bez rozdílu. O to důmyslnějšími nástroji pro vymáhání pohledávek ovšem disponují. Často ve svých smlouvách uvádějí rozhodčí doložky, které vás mohou v případě jednoho jediného přešlapu k exekuci nemilosrdně přiblížit.