Výhody a nevýhody, které přináší nebankovní hypotéka

Pokud máme zájem financovat koupi, nebo třeba o stavbu našeho bydlení, máme jako žadatelé několik možností, u koho si vezmeme potřebnou hypotéku. Pokud pohoříme u banky, nemusíme nutně zoufat, jelikož je zde i druhá možnost. Tou je nebankovní hypotéka. Tedy produkt z nebankovního sektoru, který je také určený především na financování našeho bydlení. Pojďme zjistit, jaké má výhody, ale i nevýhody.

Nebankovní hypotéka je dostupná téměř každému

Mezi jednu z velkých výhod patří zaručeně to, že nebankovní hypotéka je dnes dostupná téměř každému. Každopádně o ní lze říci, že je mnohem dostupnější, než u banky. V mnoha případech totiž stačí skutečně pouze daná nemovitost a nic jiného. Nemusí být nutné dokládat náš příjem, stejně jako nemusí být nutné nahlížet do registrů, nebo jinými způsoby ověřovat bonitu konkrétních žadatelů. I to samozřejmě platí jak o hypotéce klasické, se kterou chceme financovat přímo naše bydlení, nebo o té americké. Ta je zajímavým produktem, jelikož peníze je možné využít na cokoliv.

Zajímavý článek:  Nezvládám splácet své závazky, co dělat?

Pozor na výši dostupných částek

Ta může být poměrně velkým problémem. Ani ne tak proto, že by nebankovní hypotéka neuměla nabídnout miliony, ale spíše z toho důvodu, že nedokáže financovat celou hodnotu naší nemovitosti. Pokud si vezmeme hypotéku bankovní, tak u ní máme mnohdy jistotu v tom, že může pokrýt i 100 % hodnoty nemovitosti. Ta nebankovní však toto nabídne málokdy. Mnohdy se poskytované částky drží na hodnotách mezi 50 – 70 procenty odhadu. Potvrzují to i mnohé společnosti, jako třeba Euro hypotéka, která uvádí: „Pro většinu z Vás jsme schopni zajistit finanční prostředky v rozmezí od 50 do 75% hodnoty Vaší zastavené nemovitosti. Pokud máte zároveň jakoukoli jinou nemovitost, můžete ji použít pro ručení a dostat se až na 100% financování Vašeho nového bydlení.“ Tato společnost také nabízí hypoteční kalkulačku zdarma.

Pozor si dejte také na úrokové sazby

Druhým negativem mohou být úrokové sazby, které jsou s danou hypotékou spjaté. Zatímco u bank bývá poměrně jasnou tradicí jejich snižování na hodnoty okolo 1 – 3 procent ročně, u nebankovních hypoték nemusí být výjimkou, že se dostanou až na hodnoty okolo 10 procent. A to může být vzhledem k dostupným částkám poměrně rizikové a tak je třeba myslet na to, zda je daná hypotéka opravdu výhodná, nebo nikoliv.

Pozor: Ne vždy tato informace ale platí, jelikož jsou i poskytovatelé, kteří jdou s úroky blíže bankovním produktům. Je zkrátka třeba vybírat.

Nebankovní hypotéky nabídnou možnost většího výběru

Pozitivum, které jsme ještě nezmínili, to je možnost většího výběru právě v nebankovním segmentu. Vybírat tak můžeme třeba podle:

  • Konkrétních společností
  • Podmínek
  • Dostupných částek
  • Účelu použití
Zajímavý článek:  Finanční tíseň? Pomoci vám může půjčka ještě dnes!

V rámci konečného vyjádření tedy musíme říci, že pokud pomineme vyšší nevýhodnost u nebankovních hypoték, mohou být poměrně zajímavým produktem, pomocí kterého lze koupi nebo nemovitosti doporučit.