Pokud máme zájem financovat koupi, nebo třeba o stavbu našeho bydlení, máme jako žadatelé několik možností, u koho si vezmeme potřebnou hypotéku. Pokud pohoříme u banky, nemusíme nutně zoufat, jelikož je zde i druhá možnost. Tou je nebankovní hypotéka. Tedy produkt z nebankovního sektoru, který je také určený především na financování našeho bydlení. Pojďme zjistit, jaké má výhody, ale i nevýhody.
Nebankovní hypotéka je dostupná téměř každému
Mezi jednu z velkých výhod patří zaručeně to, že nebankovní hypotéka je dnes dostupná téměř každému. Každopádně o ní lze říci, že je mnohem dostupnější, než u banky. V mnoha případech totiž stačí skutečně pouze daná nemovitost a nic jiného. Nemusí být nutné dokládat náš příjem, stejně jako nemusí být nutné nahlížet do registrů, nebo jinými způsoby ověřovat bonitu konkrétních žadatelů. I to samozřejmě platí jak o hypotéce klasické, se kterou chceme financovat přímo naše bydlení, nebo o té americké. Ta je zajímavým produktem, jelikož peníze je možné využít na cokoliv.
Pozor na výši dostupných částek
Ta může být poměrně velkým problémem. Ani ne tak proto, že by nebankovní hypotéka neuměla nabídnout miliony, ale spíše z toho důvodu, že nedokáže financovat celou hodnotu naší nemovitosti. Pokud si vezmeme hypotéku bankovní, tak u ní máme mnohdy jistotu v tom, že může pokrýt i 100 % hodnoty nemovitosti. Ta nebankovní však toto nabídne málokdy. Mnohdy se poskytované částky drží na hodnotách mezi 50 – 70 procenty odhadu. Potvrzují to i mnohé společnosti, jako třeba Euro hypotéka, která uvádí: „Pro většinu z Vás jsme schopni zajistit finanční prostředky v rozmezí od 50 do 75% hodnoty Vaší zastavené nemovitosti. Pokud máte zároveň jakoukoli jinou nemovitost, můžete ji použít pro ručení a dostat se až na 100% financování Vašeho nového bydlení.“ Tato společnost také nabízí hypoteční kalkulačku zdarma.
Pozor si dejte také na úrokové sazby
Druhým negativem mohou být úrokové sazby, které jsou s danou hypotékou spjaté. Zatímco u bank bývá poměrně jasnou tradicí jejich snižování na hodnoty okolo 1 – 3 procent ročně, u nebankovních hypoték nemusí být výjimkou, že se dostanou až na hodnoty okolo 10 procent. A to může být vzhledem k dostupným částkám poměrně rizikové a tak je třeba myslet na to, zda je daná hypotéka opravdu výhodná, nebo nikoliv.
Pozor: Ne vždy tato informace ale platí, jelikož jsou i poskytovatelé, kteří jdou s úroky blíže bankovním produktům. Je zkrátka třeba vybírat.
Nebankovní hypotéky nabídnou možnost většího výběru
Pozitivum, které jsme ještě nezmínili, to je možnost většího výběru právě v nebankovním segmentu. Vybírat tak můžeme třeba podle:
- Konkrétních společností
- Podmínek
- Dostupných částek
- Účelu použití
V rámci konečného vyjádření tedy musíme říci, že pokud pomineme vyšší nevýhodnost u nebankovních hypoték, mohou být poměrně zajímavým produktem, pomocí kterého lze koupi nebo nemovitosti doporučit.