Co když mi v bance nepůjčí?

Většina lidí, když potřebují půjčit peníze, míří automaticky do banky. Banky však půjčují za poměrně přísných podmínek a velice snadno se může stát, že to bude právě vy, kdo přísným bankovním kritériím nevyhoví. Možná nemáte dostatečně vysoký příjem, možná patříte k těm, kdo své příjmy nemohou doložit žádným potvrzením, možná žádné příjmy nemáte nebo jsou zcela nepravidelné. Dalším z důvodů, proč vás v bance mohou odmítnout, je ne zcela průzračně čistá finanční historie. Nedostali jste se náhodou v posledních pěti letech někdy do skluzu s placením účtů?

Nebankovní společnosti

Poněkud méně cavyků s půjčkou nadělají nebankovní společnosti. Jejich smlouvy bývají jasné a přehledné, často si vystačí s jedinou stránkou. Půjčíte-li si tu peníze, naprosto přesně už v den podpisu smlouvy víte, kolik na korunu přesně zaplatíte, budete-li se poctivě držet splátkového kalendáře.

Často jsou zde také ochotni vyjít vstříc i specifickým požadavkům klienta a řešit jeho případ individuálně. Půjčku zde kolikrát můžete vyřídit nikoliv v řádu dní, ale i hodin nebo minut, výjimkou nejsou společnosti, které vám půjčí bez potvrzení výše příjmů, zástavy i ručitele. Těmto benevolentním podmínkám ovšem také často odpovídá vyšší úroková sazba i RPSN.

Zajímavý článek:  Jak sjednat půjčku do 15000 Kč?

Refinancování

Pokud se k vám banka obrací zády jen proto, že výše vašich splátek již přesáhla bezproblémovou hranici, možná ještě není všechno ztraceno. Banky i nebankovní společnosti často mají v nabídce produkt tzv. refinancování, kdy sloučí všechny vaše půjčky do jedné, tj. zaplatí za vás dluhy dosavadním věřitelům a vám nabídnou přijatelnější – a hlavně jednu jedinou – splátku a často i nějakou hotovost navíc.